Światło przychodzi:
6. lAbiRynT – 1-3.10.2004

światło jest jedyną rzeczywistością (Robert Delaunay, 1912)
Światło leci do nas nieustannie, z prędkością trzystu tysięcy kilometrów na sekundę; przybywa z milionów gwiazd – tych rodzących się z rozdrobnionych w przestworzach mgławic materii, i tych, które za kosmiczny moment, czyli miliony lat, staną się czarnymi dziurami.
Ciemność i jasność. Egzystujące oddzielnie i zarazem bytujące wzajem: niezbywalnie. Bo nie ma jednego bez drugiego, bo to ciemność rodzi światło, ale i je obezwładnia.
fot. Bogusław Michnik
Falowo-korpuskularna natura światła przez dziesiątki lat wydawała się być niekwestionowalnym pewnikiem. Ostatnie badania uświadamiają nam jednak, że niesie sobą ciągle jeszcze nie odkryte tajemnice. Wcale nie jest pewne na przykład, że ma jedną – niezmienną – prędkość. Do końca nie jest też jasne, czym jest foton. Czyżby tylko fałdą przemieszczającą się w przestrzeni?
Światło, z jego wielostronną siłą sprawczą, fascynuje wielu – oprócz ludzi nauki, także licznych artystów. Wśród nich tych, którzy światłem "rysują", a więc fotografów. Wraz z zastosowaniem ciemni optycznej do naświetlania światłoczułego materiału pojawiły się zupełnie nowe możliwości obrazowania. Poza czystą fotografią, rejestrującą np. świetlne pulsacje czy drogę, jaką przemierza źródło światła pozostające w ruchu, wszelkiego rodzaju bezkamerowe fotogramy i luksografie. Nowoczesna technika i technologia pozwala zatem widzieć i obrazować światło w rozmaity sposób.
Światło jest bez wątpienia wolne i doskonałe w tym, co światu i człowiekowi daje. Artyście pozostaje uczynić z niego symbol uniwersalny. O tym jak bywa kształtowany przekonamy się na szóstym "labiryncie".
Jerzy Olek

1 października
godz. 17.00
wykład Romana Rogowskiego "Żyjąc w świetle"
Klub Festiwalowy

godz. 18.30
otwarcie wystawy "Doznawanie światła" Łukasza Bergańskiego, Sławomira Decyka, Grzegorza Dulasa, Barbary Jabłońskiej, Agaty Miros, Janusza Musiała, Jerzego Olka (kurator) i Witolda Węgrzyna (kurator)
Galeria Sztuki KOK

godz. 19.00
wykład Witolda Węgrzyna "Kształtowanie wyobraźni"
wykład Jerzego Lewczyńskiego "W zasięgu mojego cienia"
Klub Festiwalowy

godz. 20.00
"Opisanie małego świata" – wieczór poetycki Antoniego Matuszkiewicza
"Idea Piękna, Przestrzeni, Czasu" – wykład i pokaz DVD Mirosława Rajkowskiego
Klub Festiwalowy

godz. 22.00
koncert "kunstbande SLA"
Klub Festiwalowy

2 października
przed południem
Galeria "ef", warsztaty "Uczestnictwo we wspólnocie"
w domu Jerzego Olka w Starym Gieraltowie

godz. 17.00
otwarcie wystawy "Światło" Przemysława Bukowskiego, Waldemara Jamy (kurator), Anny Lorenc, Jerzego Rupika, Marcina Szczyrby i Elżbiety Wojciechowskiej
Czarny Salon KOK

godz. 17.30
wystawa "Las Luzes (Światła)" Grzegorza Stachurskiego
Sala Klubowa KOK

godz. 18.00
instalacja "Możliwe niemożliwe" Małgorzaty Malinowskiej, Macieja Szajewskiego i Marty Zakrzewskiej
Schody w KOK

godz. 18.30
wernisaż "Miejsc nie-rzeczywistych" Jakuba Kaniuki
Strych KOK

godz. 19.00
wernisaż "Form światła" grupy "bastart": Laure’a Chapalaina, Alexandre’a Chausseta, Pierre’a le Douarona, Mickaela Niela, Jacka Piekarskiego i Łukasza Radzięty (kurator)
Garaż KOK

godz. 19.30
indywidualne prezentacje prac Grzegorza Cwalińskiego, Krzysztofa Nowaka, Agnieszki Pagińskiej ("...od słońca i księżyca"), Marzeny Zawal i innych
Klub Festiwalowy

godz. 20.00
wykłady i pokazy:
"Całuny natury" (slide-show i filmy) Janusza Musiała
"Odczuwanie przestrzeni" Remigiusza Koniecko
"Żywioły" (projekcja slajdów) Jakuba Kaniuki
"Co to znaczy zbierać: kolekcjonowanie zaprogramowane" Jerzego Olka
"Galeria ef" (film wideo), reż. Marek Śnieciński
"Miejsce magiczne – Gierałtów" (film wideo), reż. Elżbieta Sitek i Iwona Rosiak
Klub Festiwalowy

3 października
przed południem
do wyboru: Szczeliniec, Błędne Skały, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, Jaskinia Niedźwiedzia, Bazylika w Wambierzycach, Kaplica Czaszek w Czermnej, Skalne Miasto w Czechach

All right reserved by Jerzy Olek | mapa strony