Gry wizualne:
10. 'lAbiRynT' pn. 'Oszukiwanie oka' - 10-12.10.2008

Fakt, że - ze względu na budowę oka - nie jesteśmy w stanie wiernie przedstawić sobie dostrzeganego przedmiotu, co prowadzi do jego nieuniknionej defiguracji, ułatwia artystom podważanie schematów recepcji wzrokowej. Prowadząc absurdalne gry wizualne, budując alogiczne struktury obrazowe, konstruują nierozwiązywalne zagadki o wzajemnie wykluczających się porządkach punktów widzenia, fałszywych przestrzeniach i perspektywach zadających kłam rozsądkowi.

W czasie pokazu Stefana Wojneckiego: ‘Ku nirwanie’.
Dokumentacja ekspozycji fot. Bogusław Michnik
Egzekwując swoje prawo do wolności twórczej i wykorzystując możliwości, jakie daje autonomia przedmiotu estetycznego, powołują do istnienia utwory urojone, którymi zapełniają swoje światy na opak, pełne pułapek wizualnych. Bezradny wzrok poddany zostaje bezwzględnej próbie uprawdopodobnienia przedstawień nieprawdopodobnych, szukając ratunku w uznaniu za możliwe sytuacji niemożliwych z definicji. Choć zaraz pojawia się pytanie, czy takie są one istotnie.
Krąg zainteresowanych figurami niemożliwymi i obiektami nieistniejącymi tworzą fizycy, filozofowie, plastycy i psycholodzy. Frapuje ich nie tylko zrelatywizowana geometria, jaką niektórzy z nich się posługują, ale i poddawana krytycznemu namysłowi świadomość, że forma całkowicie jest uzależniona od potencji rozumu, że myślenie należy uwalniać z oczywistości - niekoniecznej przecież - reprezentacji, że rzeczy wcale nie muszą być takie, jakie być powinny, i że warto czasem zaniechać przekonania o realnym istnieniu tego, co przedstawione, by skupić się na uobecnieniu samego przedstawienia.

x x x

John Ruskin uważał, że największym dokonaniem człowieka w świecie jest to, że potrafi widzieć... i dodawał w "Malarzach współczesnych": Wyraźnie widzieć to poezja, proroctwo i religia w jednym. Tak, widzenie jest niewątpliwie unikalnym rodzajem zmysłowego doświadczenia, ale jakże przy tym mało wiarygodnym. Choćby już tylko przez to, że odwraca relacje zachodzące między patrzeniem i poznawaniem, że spojrzenie poddaje własnemu oglądowi, że wreszcie widzenie przesłania mu widziane. Jednak cechy te bywają zaletami. Wszak wieloznaczność uwalnia wiele interpretacji, wzbogacając obszar kultury o niespenetrowane wcześniej głębie. Czyż zresztą świat nie jest gigantyczną areną sprzeczności, polem zmagań między jednością a wielością, miejscem bytowania ludzi rozdartych wewnętrznie i pozbawionych możliwości absolutnego poznania? Czy poszukiwanie prawdy, prawdy o istnieniu, a więc i o widzeniu oraz jego rozumieniu nie jest złudnym dążeniem do nieosiągalnej jedni? Ludzkich rozterek w tym względzie nie niwelują żadne konstrukcje pojęciowe, tak naukowe, jak i filozoficzne. Wszelkie dotychczasowe postrzeganie rzeczywistości nie kieruje nas, skazanych na względność, ku jednolitej koncepcji holistycznej. Dlatego stale pozostajemy w niewoli tajemnicy.
I ten odwieczny, dokuczliwy dylemat:
- jak zobaczyć widziane i jak je zrozumieć?,
- jak rozróżnić faktyczne ukonstytuowanie rzeczy od tego, jakimi nam się wydają?
Kiedy dojdziemy do wniosku, że są to strefy nieprzystawalne, pozostaje zawierzać i jednocześnie nie zawierzać złudzeniom. Dostrzegany wygląd miesza się nieustannie z rzeczywistością, czasem się na nią całkowicie nakładając lub wręcz ją zastępując. Mamy tu wszak do czynienia z intencjonalnymi stanami mentalnymi, które skutecznie konstytuują to wszystko, co nam się wydaje.
Jerzy Olek

10 października
godz. 17.00
otwarcie wystaw:
"Panoramy" Andrzeja Macieja Łubowskiego
Muzeum Ziemi Kłodzkiej "Salon Złoty"
"Transfiguracje" Jerzego Olka
Hol Muzeum Ziemi Kłodzkiej

godz. 18.00
otwarcie wystawy "Desygnacja" Ewy Axelrad, Piotra Chojnackiego (kurator), Tomasza Gałeckiego, Krzysztofa Pijarskiego, Mateusza Sadowskiego i Piotra Żylińskiego
Galeria pARTer KOK

godz. 19.00
wykłady i pokazy:
Bogna Łakomska, "Widzialne i niewidzialne. O pustce i pełni w malarstwie chińskim"
Kordian Bakuła, "Anachronizm - anamorfoza czasu"
Piotr Chojnacki, "Desygnacja obrazu - oszukać oko opatrzności"
Tadeusz Sawa-Borysławski, "Złudna uniwersalność"
Witold Szymański, "Anamorfozy. Dwa nurty perspektywy"
Jerzy Olek, "Umożliwianie niemożliwemu" - promocja książki
Cynamonowa Kaffee Klub w Kłodzku

11 października
godz. 10.30
wernisaż: "Uwodzenie" Justyny Gruszczyk, Bartosza Hławki, Magdaleny Perepeczko, Adrianny Przybylskiej, Katarzyny Tretyn i Anny Wesołowskiej (kurator)
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

godz. 11.30
wernisaż: "Przestrzenie" Anny Panek-Kusz
Villa Fonte w Kudowie Zdroju

godz. 12.00
wernisaż: "Widziadło" Zbigniewa Muziewicza i Pavla Rejtara
Galeria "Cyganeria" w Kudowie Zdroju

godz. 13.00
wernisaż: "Jest. Nie ma" Diany Rönnberg
Galeria PEKO w Nachodzie

godz. 14.00
wernisaż: "Nieskończoność iluzji" Kordiana Bakuły, Zdenka Bartaka, Jeana-Marka Biry’ego, Kurta Buchwalda, Jiřego Chadimy, Jiřiny Hankeovej, Łukasza Harunia, Yanniga Hedela, Bartosza Hławki, Michała Jakubowicza, Remigiusza Koniecko, Vitězslava Krejčiego, Ladislava Kyllara, Bogusława Michnika, Petra Moški, Josefa Mouchy, Zdenka Mudrocha, Zbigniewa Muziewicza, Rudolfa Němečka, Jerzego Olka (kurator), Anny Panek-Kusz, Ivy Pavlátovej, Pavla Rejtara, Karoliny Sadowskiej, Tadeusza Sawy-Borysławskiego, Vladimira Skalicky’ego, Renáty Štěpařovej, Petra Šulca, Witolda Szymańskiego, Yoshie Tokunagi, Wojciecha Nekandy Trepki, Romana Ungera, Ludka Vojtěchovsky’ego, Giseli Weimann i Naoyi Yoshikawy
Galerie Vojtěcha Sedláčka w Zámku Bartoň-Dobenín w Novym Měsce nad Metuji

godz. 17.00
wernisaż: "Nieoczywiste spojrzenie" Łukasza Harunia
Sala Kameralna KOK w Kłodzku

godz. 17.20
wernisaż: "Przestrzenie formalne" Remigiusza Koniecko
Sala Czarna KOK w Kłodzku

godz. 17.40
wernisaże:
"Zakodowana wiadomość" Giseli Weimann
Strych KOK w Kłodzku
"Space" Bogusława Michnika
Strych KOK w Kłodzku
"re-Linie" Witolda Liszkowskiego, Tomasza Madajczaka i Jerzego Olka
Pakamera KOK w Kłodzku

godz. 18.20
wernisaż: "Robotni" Magdaleny Owczarek
Zaplecze KOK w Kłodzku

godz. 18.40
wernisaż: "Droga widzenia" Wojciecha Nekandy Trepki
Cynamonowa Kaffee Klub w Kłodzku

godz. 19.00
wykłady i pokazy:
Wioletta Dąbrowska, "Iluzoryczność widzianego i widzącego. Buddyjska koncepcja zmysłu wzroku"
Krzysztof Siatka, "Interpretacje realności wirtualnej"
Anna Wesołowska, "Kryzys rzeczywistości"
Łukasz Haruń, "Wokół realności"
Michał Jakubowicz, "Przyszłość w fotografii"
Klub KOK w Kłodzku

godz. 21.00
pokaz multimedialny "Ku nirwanie" Stefana Wojneckiego; realizacja animacji: Marcin Sztukiewicz, pomoc przy pokazie: Sławomir Decyk, Tomasz Gałecki, Jarosław Klupś i Adam Szukała
Sala Widowiskowa KOK w Kłodzku

12 października
godz. 10.00
prezentacja:
Galeria "ef"
warsztaty:
"Uczestnictwo we wspólnocie"
Stary Gierałtów 86
zaproszeni:
Łukasz Haruń, Magdalena Owczarek, Diana Rönnberg, Wojciech Trepka (temat "symulacja")
Magdalena Mrozik, Katarzyna Novak, Adam Pluciński, Maciej Ryter (temat "mistyfikacja")

All right reserved by Jerzy Olek | mapa strony